This week’s schedule – E.A. Sports activities As we speak

0
2
This week’s schedule – E.A. Sports Today


Right here is the highschool sports activities schedule for the week of Nov. 23-28 for groups in and round Calhoun County; basketball video games are topic to alter

Basketball

Nov. 23
Cedar Bluff at Religion Christian
Cleburne County ladies at Talladega
Donoho at Ashville
Gaston ladies at Piedmont
Glencoe at Sand Rock
West Finish at Jacksonville Christian

Champions Ladies Thanksgiving Traditional
Recreation 5: White Plains vs. Spring Backyard, 3 p.m.
Recreation 6: Hokes Bluff vs. Nice Valley, 4:30 p.m.
Recreation 7: Jacksonville vs. Collinsville, 6 p.m.
Recreation 8: Alexandria vs. Handley, 7:30 p.m.

Jacksonville Thanksgiving Match
Jacksonville vs. Gaston, 5 p.m.
Jacksonville B vs. Cleburne County, 7 p.m.

Lincoln Spherical Robin Traditional
Ladies Bracket

Leeds at Lincoln, 5 p.m.
Boys Bracket
Anniston vs. Talladega Co. Central, 3 p.m.
Leeds at Lincoln, 7 p.m.

forty second annual Sneaky Pete’s Insurgent Traditional
Oak Mountain vs. Lee-Montgomery, 3 p.m.
Oxford vs. Religion Academy, 4:30 p.m.
Helena vs. Winfield, 6 p.m.
Wetumpka vs. Vestavia, 7:30 p.m.

Spain Park Jag Traditional
White Plains vs. Spain Park

Mountain Brook Ladies Match
Anniston vs. Nice Grove, 3 p.m.

Nov. 24
Alexandria at Talladega

Champions Ladies Thanksgiving Match
Recreation 9: Recreation 5 loser vs. Recreation 6 loser, 1:30 p.m.
Recreation 10: Recreation 5 winner vs. Recreation 6 winner, 3 p.m.
Recreation 11: Recreation 7 loser vs. Recreation 8 loser, 4:30 p.m.
Recreation 12: Recreation 7 winner vs. Recreation 2 winner, 6 p.m.
Recreation 13: Ohatchee vs. Recreation 8 winner, 7:30 p.m.

Jacksonville Thanksgiving Match
Glencoe vs. Jacksonville, 5 p.m.
Religion Christian vs. Cleburne County, 7 p.m.

Lincoln Spherical Robin Traditional
Ladies Bracket

Talladega Co. Central at Lincoln, 5 p.m.
Boys Bracket
Anniston vs. Leeds, 3 p.m.
Talladega Co. Central at Lincoln, 7 p.m.

forty second annual Sneaky Pete’s Insurgent Traditional
Oxford-Religion Academy loser vs. Oak Mountain-Lee-Montgomery loser, 3 p.m.
Oxford-Religion Academy winner vs. Oak Mountain-Lee-Montgomery winner, 6 p.m.

Nov. 25
Oxford in Sneaky Pete’s Insurgent Traditional
White Plains in Spain Park Jag Traditional

Champions Ladies Thanksgiving Match
Recreation 14: Recreation 10 loser vs. Recreation 11 loser, 3 p.m.
Recreation 15: Recreation 11 winner vs. Recreation 10 winner, 4:30 p.m.
Recreation 16: Recreation 12 loser vs. Recreation 13 loser, 6 p.m.
Recreation 17: Championship sport: Recreation 12 winner vs. Recreation 13 winner, 7:30 p.m.

Lincoln Spherical Robin Traditional
Ladies Bracket
Leeds vs. Talladega Co. Central, 10 a.m.
Talladega at Lincoln, 2 p.m.
Boys Bracket
Leeds vs. Talladega Co. Central, midday
Anniston at Lincoln, 4 p.m.

Nov. 27
Alexandria at Springville

Soccer

PLAYOFF SEMIFINALS
Nov. 27

CLASS 1A
Brantley (13-0) at Linden (13-0)
Pickens County (10-3) at Berry (11-1)

CLASS 2A
Abbeville (11-1) at Leroy (11-1)
Spring Backyard (12-1) at Mars Hill Bible (11-2)

CLASS 3A
Montgomery Catholic (11-2) at Montgomery Academy (13-0)
Piedmont (12-1) at Fyffe (13-0)

CLASS 4A
Handley (11-1) at American Christian (13-0)
Gordo (12-1) at Etowah (10-2)

CLASS 5A
Religion Academy (12-1) at St. Paul’s Episcopal (13-0)
Nice Grove (10-2) at Ramsay (12-0)

CLASS 6A
Saraland (11-2) at Spanish Fort (10-3)
Mountain Brook (12-1) at Pinson Valley (10-2)


//



Supply hyperlink

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.