County basketball tournaments spotlight the week’s agenda for groups in and round Calhoun County

Basketball

MONDAY
Anniston at Cleburne County
Clay Central at Saks
Oxford at Bessemer Town
Oxford women at Benjamin Russell
Talladega Co. Central at Delightful Valley

Etowah County Match
At Southside
Women: Sardis vs. West Finish, 6 p.m.
Boys: Glencoe vs. West Finish, 7:30 p.m.

TUESDAY
Cleburne County at Wellborn
Etowah at Alexandria
Religion Christian at Coosa Christian
Handley at Clay Central
Jacksonville at Cherokee County
Leeds at Anniston
Lincoln at Munford
Ohatchee at Westbrook Christian
Oxford at Carrollton (Ga.)
Piedmont at Weaver
Ranburne at Donoho
Saks at Delightful Valley
Spring Lawn at Jacksonville Christian
Victory Christian at ASD
White Plains at Castle Payne

Etowah County Match
At Southside
Women: Hokes Bluff vs. Gaston, 6 p.m.
Boys: Hokes Bluff vs. Gaston, 7:30 p.m. 

WEDNESDAY
Etowah County Match
At Southside
Women: Sardis-West Finish winner vs. Glencoe, 6 p.m.
Boys: Glencoe-West Finish winner vs. Southside, 7:30 p.m.

THURSDAY
Alexandria women at Oxford
Anniston at Clay Central
ASD at Winterboro
Lincoln at Talladega
Ohatchee at Delightful Valley
Saks at Piedmont
Weaver at Donoho

Cherokee County Match
At Gadsden State-Centre
Women: Gaylesville vs. Cherokee County, 6 p.m.
Boys: Gaylesville vs. Cedar Bluff, 7:30 p.m.

Etowah County Match
At Southside
Women: Hokes Bluff-Gaston winner vs. Southside, 6 p.m.
Boys: Hokes Bluff-Gaston winner vs. Sardis, 7:30 p.m.
 
Randolph County Match
At Handley HS, Roanoke
Women: Wooded area vs. Randolph County, 6 p.m.
Boys: Randolph County at Handley, 7:30 p.m.

FRIDAY
Alexandria at Clay Central
ASD at Atlanta Space SD
Cleburne County at Anniston
Coosa Christian at Jacksonville Christian
Oxford at Talladega
Ranburne at Horseshoe Bend
Sylacauga at Munford
Victory Christian at Religion Christian
Westbrook Christian at Sacred Center
Wellborn at Weaver
White Plains at Jacksonville
Winterboro vs. Ragland, Pell Town
 
Calhoun County Match
At Jacksonville State
Women: Donoho vs. Piedmont, 7 p.m.
Boys: Donoho vs. Ohatchee, 8:30 p.m.

Cherokee County Match
At Gadsden State-Centre
Boys bracket
Gaylesville-Cedar Bluff winner vs. Spring Lawn, 7 p.m.
Cherokee County vs. Sand Rock, 8:30 p.m.
Women bracket
Gaylesville-Cherokee County winner vs. Spring Lawn, Four p.m.
Cedar Bluff vs. Sand Rock, 6:30 p.m.
 
Etowah County Match
At Southside
Women championship, 6 p.m.
Boys championship, 7:30 p.m.

Randolph County Match
At Handley HS, Roanoke

Women: Wadley at Handley, 6 p.m.
Boys: Wadley vs. Wooded area, 7:30 p.m.

SATURDAY
Calhoun County Match
At Jacksonville State
Women Bracket
Weaver vs. Religion Christian, nine a.m.
Jacksonville Christian vs. Wellborn, midday
Delightful Valley vs. Saks, three p.m.
Donoho-Piedmont winner vs. Oxford, 6 p.m.
Boys Bracket
Religion Christian vs. Weaver, 10:30 a.m.
Delightful Valley vs. Wellborn, 1:30 p.m.
Jacksonville Christian vs. Saks, 4:30 p.m.
Donoho-Ohatchee winner vs. Sacred Center, 7:30 p.m.

Cherokee County Match
At Gadsden State-Centre
Women championship sport, 5:30 p.m.
Boys championship sport, 7 p.m.
 
Randolph County Match
At Handley HS, Roanoke
Women championship sport, 5:30 p.m.
Boys championship sport, 7 p.m.

Wrestling

TUESDAY
Gardendale, Pell Town, Castle Payne at Oxford
Saks, Wellborn at Alexandria
Southside, Hayden at Susan Moore
Weaver, Ranburne, Cleburne County at Piedmont

WEDNESDAY
Wellborn, Cherokee County at Piedmont

THURSDAY
Gadsden Town, Moody at Cleburne County
Ohatchee, Fultondale at Weaver
Oxford, Benjamin Russell at Clay-Chalkville
Piedmont at Ranburne

State Duals Quarterfinals
Magnificence 1A-5A
At Moody Heart
Alexandria vs. Mortimer Jordan
Alexandria-Mortimer Jordan winner vs. Moody-Southside winner

Magnificence 6A
At Oxford HS
Oxford vs. Northridge
Oxford-Northridge winner vs. Benjamin Russell-McAdory winner

FRIDAY
Oxford, Southside in Jeremy Ragsdale Invitational, St. Clair County
 
State Duals Quarterfinals
Magnificence 1A-5A
At Ranburne HS
Weaver vs. Elmore County
Weaver-Elmore County winner vs. Ranburne-Montevallo winner

SATURDAY
Alexandria, Weaver in Piedmont Canine Battle
Oxford, Southside in Jeremy Ragsdale Invitational, St. Clair County
 


//



Supply hyperlink

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.