Gisborne – East Coast golf roundup

0
0
Gisborne - East Coast golf roundup


Poverty Bay

MARY Allan emerged a double victor within the ultimate of the Primo Cup on Saturday.

Female and male qualifiers converged on Awapuni Hyperlinks to determine the champs, and a hidden companions competitors was held along side the cup.

Allan and John Holmes completed the Cup ultimate on the identical rating of 13 — the format was front-nine web minus back-nine stableford.

Allan was topped the ladies’s winner and Holmes the boys’s, they usually shared the general trophy donated by Dave and Kim Jenkins of Nation Meals.

Allan’s identify was drawn with Colin Christie and their mixed stableford complete of 80 factors (40 apiece) topped the hidden companions.

The membership’s annual prizegiving was additionally held on Saturday and it featured a particular presentation to outgoing course superintendent Jimmy Walker for his 18 years of service to the membership.

Walker is heading to Jack’s Level golf membership in Queenstown as its operations supervisor.

Welcome again Dave Corridor.

After a lean run of type of late, Corridor rediscovered his sport to win the division 2 males’s stableford with 81-17-64, for 44 factors — his greatest spherical since becoming a member of Poverty Bay in October 2017.

Corridor was intently adopted by Dave Pirimona’s 11-par 77-12-65, for 43 factors.

Nick Richardson rode {the golfing} rollercoaster in his division 1-winning 74-6-68, for 43 factors. Richardson blended seven birdies — 4 of these within the first six holes — a triple bogey and two double bogeys.

“Loopy,” he stated of his spherical. “Three dangerous drives value me.”

Sunday — Males’s stableford, division 1: N Richardson 41, M Norman 38, J Van Helden 36.

Division 2: D Corridor 44, D Pirimona 43, A Baldwin 38.

Twos: A White, N Richardson, M Norman, B Brown.

Method: N Richardson.

Thursday (Nov 5) — Males’s stableford, division 1: J Pittar 40, C Poole 37, N Mackie 37, W Mortleman 37.

Division 2: P Goodwin 43, H Williams 37, P Graham 35, M Smith 35, R Fletcher 35.

Twos: M. Dodgshun, J Van Helden.

Method: M Dodgshun.

Te Puia Springs

IAN Sykes and Doreen Goldsmith had been one-point winners of the McDowell Cup blended pairs stableford on Sunday.

The Sykes/Goldsmith combo collected 41 factors to move off Pita Moana and Jillian Williams on 40, with Dick Prepare dinner and Robyn Ngatai third on 39.

SUNDAY — McDowell Cup blended pairs stableford: I Sykes/D Goldsmith 41, P Moana/J Williams 40, D Prepare dinner/R Ngatai 39, B Clark/H McClutchie 36.

Males: H Rasmussen 37, R Smith 33, P Savage 31, J Forrester 30.

COMING UP: SATURDAY, Te Puia Springs seventy fifth jubilee; SUNDAY, haggle.

Electrinet Park

JULEZ Halley marked his return to the Park fairways with victory within the males’s web on Sunday.

After a 10-year hiatus from the Park, the big-hitting arborist shot 80-10-70, together with a two in his entrance 9 of 38.

Dave Harrison teed off the weekend with 87-17-70, for 38 factors, to win the boys’s stableford on Saturday.

William Brown’s 3-under 33 for 20 factors and Blanche Walker’s 21 factors gained the twilight stableford final Thursday.

SUNDAY — Males’s web: J Halley 70, R Grace 72, D Craven 73.

Twos: J Halley, A Pahina.

SATURDAY — Males’s stableford: D Harrison 38, P Wellard 37.

Twos: S Palmer, A Pahina.

THURSDAY (Nov 5) — Twilight nine-hole stableford, males’s division: W Brown 20, S Phillips 19.

Ladies’s division: B Walker 21.

Non-golfers: L Vette (males), M Vette (ladies).

Twos: S Mohlmann, C Carmody, T Reynolds.

Approaches: B Walker, C Carmody.

Lengthy drives: J Witika, B Reynolds.

Tuesday (Nov 3) — Veteran males’s stableford: P Hogan 38, P Nepia 36, D Te Maro 36, R McGann 35, C Brown 35, E Morley 35.

COMING UP: THURSDAYS, twilight stableford, 3.30pm to 6pm tee-off.

Patutahi

A NINE-BIRDIE avalanche by William Brown nearly earned him the Patutahi males’s course file on his personal on Sunday.

Brown shot 7-under 63 — mixing a entrance 9 of 2-under 33 with a again 9 of 30.

“Putted one of the best I ever had.” stated Brown, who birdied his final gap — the seventh — however felt he didn’t reap the benefits of the brief par-4 18th and par-5 first, which he parred.

It was the second time he had shot 63 this 12 months — the primary coming in February in a spherical that featured two eagles.

Brown, who performs off a +3 at Patutahi, nonetheless gained the senior males’s web with 63-+3-66.

He and Tony Akroyd collectively maintain the course file.

Andy Nimmo had his career-low spherical at Patutahi and it deservedly earned him the junior web honours.

Nimmo shot 78-14-64.

Helen Humble posted her greatest 18-hole spherical of the 12 months to win the ladies’s web with 96-33-63.

SUNDAY — Males’s web, senior division: W Brown 66, A Hindmarsh 67, G Brown 68, Shayde Skudder 68.

Junior division: A Nimmo 64, B Wallace 69, G Watson 70, P Briant 70.

Ladies’s web: H Humble 63.

Twos: G Brown, P Briant.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: D Russell 23, O Willimott 19, M Inventory 19, G Tattersfield 18, T Inexperienced 18.

Junior division: D Molloy 23, P Summersby 22, P Briant 21, D Dodgshun 21, D Hamilton 21.

Waikohu

MARG Tuapawa gained the greens in regulation competitors on Sunday. She completed +11, simply forward of Ike Ruru on +10.

The Christmas Cheer event scheduled for Saturday has been cancelled.

SUNDAY — Greens in regulation competitors: M Tuapawa +11; I Ruru +10, Ella Wynyard +8, T Brown +7, Ok Tamanui +6.

SUNDAY (Nov 1) — Males’s stableford: Ok Tamanui 39, P Milner 37, L Inexperienced 36, T Smith 36.

Ladies’s stableford: V Grace 33, A Tamanui-Nunn 29, E Wynyard 28, M Tuapawa 28

COMING UP: SUNDAY, membership competitors.

Veterans

Gisborne East Coast Veteran Golfers Affiliation open event, males (from Poverty Bay except in any other case indicated) — Group 1, ultimate: Brian Ross (Cambridge) from Don Griffin.

Comfort: Colin Harrison (Omanu) from Ken Meaden (Muriwai).

Flight 1: Stefan Andreassen.

Flight 2: Jon Jenner.

Group 2, ultimate: Tim Louisson (Cam) from Bruce Ridden (Cam).

Comfort: Michael Flattery (Mt Maunganui) from Brian Morrissey.

Flight 1: Bernie Rothschild.

Flight 2: Mike Dodgshun.

Group 3, ultimate: Dick Fraser (Taupo) from John Han (Paraparaumu Seashore).

Comfort: Paul Rickard from Wayne Carpendale (Electrinet Park).

Flight 1: Colin Christie.

Flight 2: Paul Reid.

Group 4, ultimate: Murray Browne (Cam) from John Aitchison (Mahia).

Comfort: Peter Goodwin from Kim Travers.

Flight 1: Steve Cooper (Cam).

Flight 2: Howard Symons (Cam).

Group 5, ultimate: Russell Kane (Rangitikei) from Sam Willlock.

Comfort: Brian Rose (Waipukurau) from Nigel Jones.

Flight 1: Ron West (Sherwood Park).

Flight 2: Bob Dyas (Clarks Seashore).

Group 6, ultimate: Barry Cox (Park) from Sijtze Mohlmann (Patutahi).

Comfort: Murray Smith from Barry Stenberg (The Pines).

Flight 1: Ray Farmer.

Flight 2: Alan Destry.

Group 7, ultimate: Ray Skiffington (Cam) from Brian Corridor.

Comfort: John Williams from Dallas Atkins.

Flight 1: Reid Fletcher.

Flight 2: Arthur Bacon.

Group 8, ultimate: Roger Murphy from Dave Maloy (Patutahi).

Comfort: Anthony Metal (Mahia) from Don McFadyen.

Flight 1: Rob Fletcher.

Flight 2: Marty Reynolds.

Group 9, ultimate: Alan Bates (Matamata) from Garth Taylor (Horsham Downs).

Comfort: Keith Hickman (Castlecliff) from Phil Simpson (Park).

Flight 1: Graeme Eriksen.

Flight 2: Paul Shanks.

Endeavour trophy (55 to 69 years previous) 18-hole web: John Han (Paraparaumu Seashore) from Steve Phillips (Park), Russell Kane (Rangitikei), Colin Harrison (Omanu).

Gross: George Brown from Tene Goldsmith.

Discovery trophy (70-years-plus) 18-hole web: Pat Carr (Westown) from Morris Allen (Taupo), Don McFadyen, Alan Bates (Matamata), Reid Fletcher.

Approaches: S Phillips, T Louisson, Reid Fletcher, J Jenner.

Twos: G Brown 2, G Donaldson 2, J Jenner 2, D Fraser, S Phillips, J Han, T Louisson, B Dyas, C Harrison, R Kane, B Ridden, D Atkins.

Ladies (from Poverty Bay except in any other case indicated) — Total gross: Agnes Han (Paraparaumu Seashore) from Wendy Franks (Te Puke), Karen Taylor (Horsham Downs), Laurel Flattery (Mt Maung), Anna Reece (Taupo).

Total web: Caren Van Der Meys (Mt Maung) from Margaret Williams, Cyndy Dean (Fairview), Vonnie Fletcher, Carol Beresford (Clarks Seashore).

Stableford: Viv Bell from Jan Strang (Te Puke), Jan Ewart (Patutahi), Launa Seddon (Omanu), Kath McLatchie (Patutahi).

Day 1 stableford: Lee Metal (Mahia).

Day 2 stableford: Teresa Lewis.

Day 3 stableford: Pen Wanklyn.

9-hol e champion:Jennifer Alderson from Rob Dymock.

Approaches: L Metal, C West, C van der Meys x2, A Donaldson, M Williams.

Twos: A Han 2, V Bell 2, J Foot.

WOMEN’S WINNERS: The general ladies’s champions on the Gisborne East Coast Veterans Open event held on Poverty Bay’s Awapuni Hyperlinks course this week had been (from left) Agnes Han (of Paraparaumu Seashore, gross), Viv Bell (Poverty Bay (stableford) and Caren Van Der Meys (Mount Maunganui, web). Image by Paul Rickard

(perform(d, s, id)
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) return;
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src=”https://join.fb.web/en_US/sdk.js#xfbml=1&model=v3.2″;
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
(doc, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));(perform(d, s, id)
              var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
              if (d.getElementById(id)) return;
              js = d.createElement(s); js.id = id;
              js.src = “http://join.fb.web/en_US/sdk.js#xfbml=1&model=v2.5”;
              fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
            (doc, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));



Supply hyperlink

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.